Від сьогодні у школярів канікули. Їх перенесли, адже у багатьох школах працюватимуть виборчі дільниці. Утім учні Старинівської школи на Київщині мають чим зайнятись і в цей вільний час. Їхня школа має власне господарство. Крім екологічного харчування, там можуть похвалитися ще й самоврядуванням. Про державу в державі - Олеся Варламова.
- Ось цей якраз хороший, щоб його зривати.
У дев'ятикласниці Яни завдання: зібрати врожай. Кабачки вродили нівроку, з них потім кухарі робитимуть ікру. Дівчина каже, хоч і живе в квартирі, але аграрний досвід знадобиться.
Яна Гайова, дев'ятикласниця:
- В житті це допомагає, і не боюсь, можна сказати, землі і загрібати, як деякі не вміють.
У теплицях теж гаряча пора - дозріли помідори, їх вистачає і на салати, і на сік.
Олеся Варламова, журналіст:
- А це власний шкільний курятник. Щодня кури несуть по півсотні екологічно чистих яєць, - це повністю забезпечує потреби школи, купувати в магазині їх не доводиться.
- Цип-цип-ципа, їжте!
Сашко знає про курей все. Каже несуться вони восени менше, бо обростають теплим пухом на зиму: поживні речовини економлять. Тож зараз треба годувати рябих більше.
Олександр Демілевський, восьмикласник:
- Кури люблять дерть з кабачком натертим їсти, потом пшеницю, зерна різні. Ми не даєм їм нічого хімічного.
Усе свіже одразу до столу.
- На обід у нас тільки макарони, свіжий помідорчик.
Овочі й фрукти власні. Шкільного виробництва й соки. Яблучний, томатний, та березовий закручують тоннами. Купувати доводиться лише молоко та м'ясо. Директор вигадав таку систему самоокупності ще 30 років тому, коли треба було якось прогодувати і персонал, і учнів. Відтоді зрозумів, що це і корисно, і вигідно для гаманця.
Сергій Кравченко, директор Старинівської школи:
- Здешевлення на 80-90 копійок на кожній порції, а це в цілому 35-40 тисяч економії для районного бюджету, економія для батьківського бюджету.
Єдиною в Україні школою здоров'я зацікавились у ЮНЕСКО. Професор Валентина Оржеховська каже, така форма навчання - унікальна, адже поєднує в собі працелюбність, спорт і естетичне задоволення. Результат очевидний - складних підлітків тут немає.
Валентина Оржеховська, завідувач кафедри превентивної освіти ЮНЕСКО:
- Руки зайняті, голова зайнята, радість людина одержує від результатів праці, вона вчиться добре, вона веде себе зовсім по-іншому.
- Сьогодні на нашому засіданні присутні.
Старшокласники приміряють на себе й ролі управлінців - президент школи і голови комітетів можуть вигадати і покарання для недбайливих учнів, і влаштувати свято врожаю. Юлія зрозуміла - народжена керувати і тому стане вчителем.
Юлія Говоруха, голова ради старшокласників:
- Подобається спілкуватися з дітьми, подобається ця робота. Також зарплата це не головне.
Допомоги від держави тут не чекають, кажуть, звикли до самостійності. Єдине, чого бракує школі здоров'я – спорткомплексу: взимку діти теж хочуть розминатись. Автор: Олеся Варламова. Оператор: Олексій Трушин. Перший Національний.
Джерело